Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie kosztów związanych z rekultywacją terenu

27 stycznia 2021 | Rachunkowość | Marta Putek

Wydatki związane z przywróceniem terenów dawnych kopalń do ich pierwotnego stanu są znaczne i wpływają na sytuację jednostki. Na koszty te, według prawa polskiego, jednostka musi utworzyć rezerwę, a według rozwiązań międzynarodowych planowane koszty tego typu są elementem wartości początkowej środka trwałego. MARTA PUTEK

 

Rekultywacja jest procesem przywracania terenom zdegradowanym przez działalność człowieka pierwotnej postaci lub wartości użytkowych, które są możliwie bliskie stanowi naturalnemu. Rekultywacja gruntów jest obowiązkiem osób fizycznych lub prawnych, których działalność doprowadziła do obniżenia ich wartości użytkowej. Proces rekultywacji gruntów poprzemysłowych w tym hałd, składowisk odpadów, odkrywek z założenia powinien zostać przeprowadzony, gdy niemożliwe jest ich dalsze wykorzystywanie do prowadzenia działalności bądź w terminie do 4 lat od momentu zaprzestania działalności przemysłowej.

Prawo polskie i międzynarodowe

Polskie przepisy, zarówno ustawa o rachunkowości, jak i krajowe standardy rachunkowości, nie regulują zagadnienia dotyczącego kosztów związanych z wycofaniem z eksploatacji środka trwałego bądź rekultywacją miejsca po tym środku, tak szczegółowo jak MSR/MSSF.

Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 we wprowadzeniu wskazuje wprawdzie na zgodność podstawowych rozwiązań zawartych w tym w standardzie z postanowieniami Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, w tym w szczególności MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe", ale to nie niweluje istnienia różnić pomiędzy regulacjami polskimi a międzynarodowymi, jt. MSR/MSSF.

Jedną z takich różnic jest właśnie zagadnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11872

Wydanie: 11872

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament